مدیریت و کنترل پهنای باند

مدیریت و کنترل پهنای باند

شرکت مهندسی "امداد کامپیوتر تهران" با توجه به شناخت راه حل ها و راه کارهای مختلف، خدمات متنوعی را با توجه به نیاز مشتری جهت مدیریت پهنای باند و سهمیه بندی اینترنت ارائه می کند. مدیریت پهنای باند در واقع فرایند اندازه گیری و کنترل ارتباطات (ترافیک، بسته ها) در یک لینک شبکه است تا از پر شدن ظرفیت لینک یا پرشدن بیش از حد آن جلوگیری شود که ممکن است باعث کندی شبکه و کارایی پایین آن شود.

اگر به اینترنت متصل هستید، پس با مشکلات آن نیز آشنا هستید. اتصال از بیرون و یا امنیت در برقراری ارتباط از بیرون، مدیریت پهنای باند، مدیریت حجم مصرفی اینترنت، گزارش مصرف اینترنت کاربران از مهمترین دغدغه‌های این روزهای مدیران شبکه بوده است.

راهکار کنترل پهنای باند اینترنت

 كنترل پهناي باند همواره يكي از مهمترين دغدغه هاي مديران شبكه مي باشد، زيرا ممكن است برخي از كاربران با استفاده از برنامه هاي خاص، اكثر پهناي باند اينترنت آن مجموعه را در اختيار بگيرند و در نتيجه ساير كاربران كه ممكن است براي آن سازمان بسيار هم مهم و حياتي باشند، از دسترسي مناسب به اينترنت برخوردار نباشند. از طرفی گاهي لازم است بدانيم بيشتر در كجا از اينترنت استفاده كرده ايم يا اين كه چه قسمت از عملكرد روزانه ما بيشترين پهناي باند را مصرف مي كند.

  امروزه راهکارهای سخت افزاری و نرم افزاری بسیاری برای مدیریت پهنای باند طراحی و ارائه شده اند. راهکارهایی که با استفاده از آن ها می توان بیشینه (ماکزیمم) پهنای باند اینترنتی که هر کاربر می تواند استفاده کند را مشخص کرده و بر اساس آن سقف دسترسی به اینترنت را تعیین نمود.

مدیریت دسترستی کاربران اینترنت و میزان دانلود/آپلود

 تحت نظرداشتن میزان دانلود و آپلود و میزان کارکرد شبکه ، کنترل و مدیریت سرعت کانکشن و میزان مصرف اینترنت، از دیگر اهداف مدیران شبکه است. چرا که معمولا یک کاربر عادی فیلم دانلود می کند و مدیران و کاربران حساس مشکل سرعت پائین اینترنت دارند و مدیران شبکه هم اگر ابزار مناسبی مثل اکانتینگ و مدیریت پهنای باند و … نداشته باشند معمولا به عدم کفایت متهم می شوند.

 شرکت "امداد کامپیوتر تهران" با ارائه راهکار مدیریت و کنترل پهنای باند مصرفی اینترنت به مدیران شبکه اجازه می دهد تا با سهميه بندي مصرف اينترنت در يك مدت معين از دانلود هاي غير ضروري کاربران جلوگیری نمایند و به هر کاربر، براساس دانلود، آپلود و يا مجموع آن دو سهمیه ای اختصاص دهند.

تهیه گزارش از وب سایت های بازدید شده توسط کاربر

 انتظار دیگری که مدیران شبکه از یک نرم افزار مدیریت کاربران اینترنت و کنترل پهنای باند می توانند داشته باشند امکان گزارش گيري دقیق و کامل از میزان دانلود و آپلود و میزان کاکرد شبکه، لیست سایت های بازدید شده توسط کاربران و میزان مصرف اینترنت می باشد چرا که مطالعه اين گزارشات به مدیران شبکه براي انتخاب بهترين استراتژي راهبردي در شبکه کمک هاي شاياني می کند.

ازجمله نتایج پیاده سازی این راه کارها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. محدود کردن زمان و حجم انتقال اطلاعات در روز و ماه به کاربران و گروه ها
  2. گزارش گیری سایت های مروری کاربران بر اساس نام، IP و MAC
  3. تخصیص محدودیت های حجمی/زمانی بصورت روزانه و ماهانه برای هر کاربر
  4. دسته بندی کاربران در گروه ها بر حسب ساعت، حجم، سرعت و میزان پهنای باند
  5. اولویت بندی کاربران (مثلا اولویت مدیران نسبت به کاربران دیگر) و اولویت بندی سرویس ها
  6. گزارشات متنوع از اتصالات کاربران، میزان حجم اطلاعات و مدت زمان اتصال

 


چاپ   ایمیل